CrossCulture Programm Fellows 2018

Fellows of the CrossCulture Programme (CCP) include young professionals from countries of the Islamic world and Germany. Through professional stays of several months in Germany and abroad, they become multipliers in reform relevant organisations and media. They work in the following departments:

Politics & Society | Human Rights & Peace Building | Sustainable Development | Media & Culture

Fellows of the CCP-Module "Eastern Partnership & Russia" 2018

Fellows of this module are young professionals and volunteers from Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova, Ukraine, Russia and Germany. Their specialist areas are:

Human Rights, Migration & Refugees | Political Education & Youth Participation | Knowledge Society, Intercultural Dialogue, Mediation & ReconciliationMedia

Politics & Society

Madina Bizhanova

Madina Bizhanova

July – September 2018
Home organisation: Kazakhstan Institute for Strategic Studies, Astana, Kazakhstan
Host organisation: IFSH, Hamburg

Cheikh Hassene Cheikh Taleb Khiar

Cheikh Hassene Cheikh Taleb Khiar

Home organisation: ONG NAJAT, Nouakchott, Mauretania

Josiane Atallah

Josiane Atallah

Home organisation: Donner Sang Compter, Beirut, Lebanon
Host organisation: Malteser Hilfsdienst e.V., Mainz

Mohamed Osama

Mohamed Osama

Home organisation: a5dr.com, Mansoura, Egypt

Yvonne Eschenbacher

Yvonne Eschenbacher

Home organisation: Diakonisches Werk Mannheim, Mannheim
Host organisation: Zajel Youth Exchange Program, Nablus, Palestinian Territories

Dr. Ola Al-Battat

Dr. Ola Al-Battat

Home organisation: Basra General Hospital, Basra, Iraq

Mohammad Heidarian

Mohammad Hassan Heidarian

June – August 2018
Home organisation: Shiraz University, Department of Sociology and Social Planning, Shiraz, Iran
Host organisation: TU Dresden, Center for Integtration Research, Dresden

Isabelle Eberz

Isabelle Eberz

Home organisation: ICUnet.AG, Cologne

Mariem Ltaifa

Mariem Ltaifa

Home organisation: Club Culturel Ali Belhouane, Sousse, Tunisia

Reham Ghanem

Home organisation: Al-Nathif School for Girls, Amman, Jordan

Lisa Barthelmes

Dr. Lisa Barthelmes

Home organisation: House of Brandenburg-Prussian History Potsdam, Potsdam
Host organisation: Young Entrepreneurs Association, Amman, Jordan

Mohammad Nikafrooz

Home organisation: Special Education Organization, Teheran, Iran

Nancy Naser Al Deen

Nancy Naser Al Deen

July - September 2018
Home organisation: Ashkal Alwan, The Lebanese Association for Plastic Arts, Beirut, Libanon
Host organisation: raumlabor Berlin, Berlin

Jana Böhm

Jana Böhm

Home organisation: Initiative Grenzen-los e.V. / Theater X, Berlin

Endah Ratnasari

Endah Ratnasari

Home organisation: Jogja Debating Forum, Yogyakarta, Indonesia

Linnéa Mühlenkamp

Linnéa Mühlenkamp

Home organisation: MitOst e.V., Berlin

Niklas Alof

Home organisation: Kindernothilfe e.V., Cologne

Makhrifat Alifbekova

Makhrifat Alifbekova

Home organisation: Aga Khan Humanities Project, University of Central Asia, Dushanbe, Tajikistan

Kamila Abdullaeva

Kamila Abdullaeva

Home organisation: Kindergarten Twinkle Star, Tashkent, Uzbekistan

Enayat Salih Adam Mohamed

Enayat Salih Adam Mohamed

Home organisation: Education Without Borders, Khartoum, Sudan

Waseem Hazim Ahmed

Waseem Hazim Ahmed

Home organisation: Governance Center for Public Policies, Bagdad, Iraq

Mohanned Shobain

Mohanned Shobain

Home organisation: Swish Basketball Academy, Jeddah, Saudi-Arabia

Human Rights & Peace Building

Neshtiman Ramathan

Neshtiman Ramathan

Home organisation: Welthungerhilfe, Dohuk, Iraq

Amri Sherzamonov

Amri Sherzamonov

June – August 2018
Home organisation: Nomus va Insof, Dushanbe, Tajikistan
Host organisation: ECMI, Flensburg

Daniel Tonn

Daniel Tonn

Home organisation:  Lower Saxony Memorials Foundation, Celle

Ujjaene Acharjee

Ujjaene Acharjee

Home organisation: IOM, Dhaka, Bangladesh

Ikram Ais

Ikram Ais

Home organisation: Amnesty International Algeria, Sig, Algeria

Musa Nidhal Al-Shadeedi

Musa Nidhal Al-Shadeedi

Home organisation: My.Kali, Amman, Jordan

Bushra Alhodiri

Bushra Alhodiri

Home organisation: Fezzan Libya Organization, Sebha, Libya

Alexandra Zhumanalieva

Alexandra Zhumanalieva

Home organisation: Progressive Public Association of Women "Mutakallim", Bishkek, Kyrgyzstan

Marina Atef

Marina Atef

Home organisation: Caritas, Alexandria, Egypt

Sohibjamol Rakamova

Sohibjamol Rakamova

Home organisation: Local Executive Committee of the Government of Khorog, Khorog, Tajikistan

Nouralddeen Alhouni

Nouralddeen Alhouni

Home organisation: LTI3/Chemonics, Benghazi, Libya

Samira Bendriouich

Samira Bendriouich

Home organisation: The Voice of Amazigh Woman Association, Rabat, Morocco

Shaimaa Soliman

Shaimaa Soliman

Home organisation: Misriyati, Cairo, Egypt

Musa Wantiti

Musa Wantiti

Home organisation: Jusoor Association For Media and Culture, Derj, Libya

Abdussalam Imhimmed

Abdussalam Imhimmed

Home organisation: Basmat Kayer, Sebha, Libyen

Samia Ahmed Talaat

Home organisation: Masryeen Association for social services, Beni Suef, Egypt

Sustainable Development

Shahzad Ali

Shahzad Ali

Home organisation: Gilgit-Baltistan Legislative Assembly, Gilgit, Pakistan

Intissar Farid

Intissar Farid

Home organisation: Association for the Protection of Nature & Environment, Kairouan, Tunisia

Hussain Alattas

Hussain Alattas

Home organisation: Imam University, Riad, Saudi Arabia

Mumtaheena Rifat

Mumtaheena Rifat

Home organisation: SILT, Dhaka, Bangladesh

Rajwa Abuzaid

Home organisation: Arab Center for Agriculture Development, Ramallah, Palestinian Autonomous Territories

Rahman Putra

Rahman Putra

Home organisation: Samarinda Health Department, Samarinda, Indonesia

Amran AlKamzari

Amran AlKamzari

Home organisation: Ministry of Environment and Climate Affairs, Muscat, Oman

Seyed Mohammad Danial Salari

Home organisation: Iran Organic Association, Razavi Khorasan, Iran

Khaled Latreche

Khaled Latreche

Home organisation: The Blue Planet, Guelma, Algeria

Avazbek Alifbekov

Avazbek Alifbekov

Home organisation: Pamir Eco-Cultural Tourism Association (PECTA), Dushanbe, Tadjikistan
Host organisation: Nomad Reisen, Gerolstein

Fatema Tuz Johoora

Fatema Tuz Johoora

Home organisation: Swisscontact Katalyst, Dhaka, Bangladesh

Moataz ElSheikh

Moataz ElSheikh

Home organisation: REDCO Construction, Doha, Qatar

Dirk Herrmann

Home organisation: Nature Conservation Funds Baden-Wuerttemberg, Stuttgart

Farouk Bouraoui

Farouk Bouraoui

Home organisation: Scouts Musulmans Algeriens, Tlmecen, Algeria
Host organisation: Bergwaldprojekte e.V., Würzburg

Madghis Bouzakhar

Madghis Bouzakhar

Home organisation: TIRA research & studies, Tripolis, Libyen

Media & Culture

Farah Al Qedra

Farah Al Qedra

Home organisation: Sharjah Art Foundation, Sharjah, United Arab Emirates

Mohamed Amine Hocine

Mohamed Amine Hocine

Home organisation: Media Organisation, Algiers, Algeria

Muhammad Salah Abdulaziz

Muhammad Salah Abdulaziz

October - December 2018
Home organisation: Yalla! Khartoum Association for Arts & Culture, Khartoum, Sudan
Host organisation: Berlin Art Institut, Berlin

Bettina Renner

Home organisation: Institute for Consultancy, Support and Education e.V., Dresden

Aziz Ghnym

Aziz Ghnym

Home organisation: The Moroccan Association for Protecting and Evaluating Manuscripts, Tiznit, Morocco

Suhair Sharqawi

Suhair Sharqawi

Home organisation: Higher Judicial Council Albireh, Ramallah, Palestinian Autonomous Territories

Zineb Bettayeb

Zineb Bettayeb

Home organisation: Safeguarded Sectors National Agency, Algiers, Algeria

Leea Contractor

Leea Contractor

Home organisation: AzCorp Entertainment, Karachi, Pakistan

Caroline Brendel

Home organisation: Arthouse Mousonturm Frankfurt am Main GmbH, Frankfurt am Main

Yassine Mouqere

Yassine Mouqere

Home organisation: Theatre Nomade, Casablanca, Morocco

Sadek Bouzinou

Sadek Bouzinou

Home organisation: Association Jeunes Talents - Jeune Rspoir, Oram, Algeria

Zeenat Bibi

Zeenat Bibi

Home organisation: Abb Takk News TV, Peshawar, Pakistan

Fellows of the CCP-Module "Eastern Partnership & Russia"

Knowledge Society, Intercultural Dialogue, Mediation & Reconciliation

Anatoliy Dirun

Anatoliy Dirun

Home organisation: Tiraspol Interregional University, Republic of Moldova / Transnistria

Anna Karpenko

Anna Karpenko

Home organisation: Independent Curator and Cultural Manager, Minsk, Belarus

Ekaterina Lyubimova

Ekaterina Lyubimova

Home organisation: Museum Center "Ploschad Mira", Russia

Political Education & Youth Participation

Iaroslav Gerashchenko

Iaroslav Gerashchenko

Home organisation: Development Center Pangeya Ultima & Nashe Podillia, Vinnytsia, Ukraine

Diana Chobanyan

Diana Chobanyan

Home organisation: EcoLab Foundation for Sustainable Development and Active Citizenship and Armenian Progressive Youth, Yerevan, Armenia

Karen Ayvazyan

Karen Ayvazyan

Home organisation: Youth and Community Action Club, Sarnaghbyur, Armenia

Arvid Jasper Kruse

Arvid Jasper Kruse

Home organisation: Deutsch-Russischer Austausch e.V., Berlin

Human Rights, Migration & Refugees

Saadat Abdullazada

Saadat Abdullazada

Home organisation: Y-PEER Azerbaijan, Baku, Azerbaijan

 

 

Mariam Baindurashvili

Mariam Baindurashvili

Home organisation: Union „Step To The Future“, Gori, Georgia

Media

Zaka Guluyev

Zaka Guluyev

Home organisation: Azerbaijan Journalists´Network, Baku, Azerbaijan

Mariam Chkhaidze

Mariam Chkhaidze

Home organisation: ADAMI Media Prize for Cultural Diversity in Eastern Europe, Tbilisi, Georgia
Host organisation: Leipziger Dok-Filmwoche, Leipzig

Maria Koltsova

Maria Koltsova

Home organisation: ZAKS.Ru, St. Petersburg, Russia

Olga Golovina

Olga Golovina

Home organisation: TV Channel Kyiv and TV Channel “5 Channel”, Kyiv, Ukraine